12/10/2024

Insights Overview

Лични разсъждения и анализи на двама-трима.

Поглед към европейската демографска криза

ООН прогнозира драстично намаляване на местното население във всички европейски страни до 2100 г., с изключение на една. Този спад вече е започнал в 17 европейски държави. В някои нации леките увеличения на населението се дължат единствено на имиграцията, което показва, че спадът е започнал в огромното мнозинство от тях. Статията се базира на официални данни от ООН и EUROSTAT. Ще опитаме да анализираме причините, водещи тези страни към бавно изчезване, а в финала ще разкрием, коя е единствената европейска държава, която според прогнозите ще изпита растеж на населението до края на века.


Номер 10: България България се сблъсква с висока смъртност, ниска раждаемост и значителна емиграция. С 8.15 раждания на 1000 жители срещу 18 смъртни случая на 1000, България има най-високата смъртност в ЕС, като водещи причини за смъртта са болести на кръвоносната система и рак. Емиграцията изостря проблема, като около 40 000 българи напускат страната годишно. През последните 12 години България е загубила 10.3% от населението си.


Номер 9: Румъния Румъния е загубила 13.3% от населението си през последните години. Откакто е в ЕС, около 5.5 милиона румънци са емигрирали, със значителни популации в Италия и Германия. Емиграцията започва още през 1989 г. след падането на режима на Чаушеску. Въпреки по-високата раждаемост от България, Румъния също се сблъсква с висока смъртност, допринасяща за намаляване на населението.


Номер 8: Молдова Населението на Молдова е намаляло с 40% през последните 30 години и се прогнозира, че ще намалее с още 38.6% до 2100 г. Високите нива на емиграция, със средно 150 000 напускащи годишно, допринасят значително. Депопулацията е очевидна с изоставени села и разрушени инфраструктури извън столицата Кишинев.


Номер 7: Босна и Херцеговина Населението на Босна и Херцеговина е намаляло с 15% през последните 12 години. ООН прогнозира допълнително намаление от 49.4% до 2100 г., най-високото сред европейските страни. Високата емиграция, особено сред младите и квалифицирани хора, и ниската раждаемост са основните фактори. Страната се бори да се възстанови от Балканския конфликт и Дейтънското споразумение от 1995 г.


Номер 6: Хърватия Хърватия е загубила около 17% от населението си през последното десетилетие. Въпреки икономическото възстановяване след Балканския конфликт, емиграцията и ниската раждаемост продължават, утежнени от липсата на достъпни жилища и работни места за младите хора.


Номер 5: Литва Литва е загубила 17.5% от населението си през последните 12 години. Високата смъртност, причинена от алкохол, затлъстяване и самоубийства, е значителен фактор. Въпреки че процентът на самоубийствата е намалял от пика си през 1995 г., той остава най-високият в ЕС. Емиграцията също допринася за намаляването на населението.


Номер 4: Украйна Населението на Украйна е намаляло с 18.2% от 2010 до 2022 г., утежнено от руската инвазия през 2022 г. Още преди войната високата смъртност и ниската раждаемост допринасяха за намаляването. До 2100 г. се очаква Украйна да загуби 40.7% от населението си.


Номер 3: Латвия Латвия е загубила 20% от населението си през последните 12 години, с прогнозирано допълнително намаление от 40% до 2100 г. Високите нива на емиграция, особено сред младите хора, и значителни здравословни проблеми допринасят за намаляването. Усилията за привличане на имигранти, особено от Китай, имат за цел да смекчат загубата на население.


Номер 2: Албания Албания е преживяла намаление на населението с 21% от 2010 до 2022 г., с прогнозирано допълнително намаление от 35.5% до 2100 г. Въпреки икономическите подобрения, високите нива на емиграция, особено сред младите хора, продължават. Правителствените стимули за привличане на завръщащи се имат ограничен успех.


Номер 1: Сърбия Населението на Сърбия е намаляло с почти 27% от 2010 до 2012 г. Високите нива на емиграция, предизвикани от икономическа обезвереност и липса на възможности, са основната причина. Въпреки че не е с най-високата смъртност или най-ниската раждаемост, преобладаващото чувство за непредвидимост и липса на увереност в бъдещето кара много сърби да емигрират.


Изключението Исландия: Исландия е единствената европейска страна, за която се прогнозира увеличение на населението до 2100 г. От 2010 до 2012 г. населението на Исландия е нараснало с 24%, подкрепено както от имиграция, така и от по-висока раждаемост от смъртността. До 2100 г. се очаква населението на Исландия да нарасне с 8.8%, дори без да се броят имигрантите.