12/10/2024

Insights Overview

Лични разсъждения и анализи на двама-трима.

Наближаваща криза в Обединеното кралство

Обединеното кралство, някога империя, над която слънцето никога не залязваше, сега се изправя пред мрачни перспективи. Въпреки своята сравнително малка популация и територия Обединеното кралство е най-богатата и най-мощна нация на Земята през 19-ти век, след това победител в две световни войни през 20-ти век, а в момента е шестата по големина икономика в света. Въпреки това, се наблюдават знаци сочещи, че най-добрите дни на Обединеното кралство може би вече са в миналото. Дълго кипящи икономически и политически проблеми избухват в кризи, включително жилищен недостиг, предстоящата демографска криза и лошо управление на Брекзит. Поглеждайки напред, 2030-те години могат да бъдат още по-предизвикателни за Обединеното кралство.


Възход към глобално господство

Основата на Британската империя е нейната военноморска мощ. В края на 1800-те години могъщият флот на Англия ѝ позволява да контролира търговските и военни операции по целия свят, обогатявайки британското население и установявайки глобално господство. Тази морска мощ, съчетана с ранна индустриализация, подтиквана от изобилни въглища и желязо, издига Обединеното кралство на челно място като глобална икономическа и военна сила. Британските изобретатели създават революционни технологии като предачния стан, водната рамка и електрическия предачен стан, трансформирайки текстилната индустрия. Инженерите превърнаха дървените кораби в парни бойни кораби, накланяйки глобалната икономика към най-големия остров в Северно море и превръщайки Лондон в център на света.

Следвоенен упадък и икономически промени

Въпреки че избягва инвазия по време на Втората световна война и печели конфликта, следвоенният период завинаги променя британската икономика. Системата Бретън Уудс, установена от Съединените щати, елиминира двете най-големи предимства на Обединеното кралство. Чрез осигуряването на всички глобални търговски маршрути, САЩ оставят британската военноморска доминация без значение, позволявайки на всяка нация с евтина работна сила да се конкурира в нискокачественото производство. Текстилната индустрия на Обединеното кралство е подложена на натиск от страни като Индия и Китай. Освен това, Германия и Япония, на които е забранено да градят военна сила, насочват енергията си към индустрията, създавайки множество от най-големите автомобилни компании в света, докато Обединеното кралство няма нито една. Иконите на британската индустрия като Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce и Jaguar, основани преди Втората световна война, не успяват да се разширят глобално.

До 1980-те години икономическите условия в Обединеното кралство се влошават значително. Избирането на Маргарет Тачър води до драстични промени, трансформирайки Обединеното кралство от „болния човек на Европа“ в икономическа сила в сферата на услугите. Тачър намалява властта на профсъюзите, приватизира основни индустрии и атакува инфлацията и дефицитите с целенасочена фискална политика. Това ускорява упадъка на традиционните британски индустрии като производството и минното дело, оставяйки услугите да подсигуряват бъдещето на икономиката. Въпреки това, Обединеното кралство няма нито една от 50-те най-големи софтуерни компании в света и населението му намалява. До 2040 г. почти един от четирима души в Обединеното кралство ще бъде на 65 или повече години, в сравнение с около един от пет днес, което създава огромни икономически и обществени предизвикателства.

Демографска бомба със закъснител

Правителството на Обединеното кралство прогнозира, че до 2040 г. почти един от четирима души в страната ще бъде на 65 или повече години. Това на пръв поглед малко изменение ще има огромни последици за икономиката и обществените услуги. Ще има по-малко хора в работоспособна възраст, които да подкрепят пенсионните и здравни разходи за нарастващото възрастно население. През 2021 г. имаше 284 пенсионери на всеки 1,000 работници. До 2040 г. този брой се очаква да нарасне до 365 пенсионери. Демографска криза с такъв мащаб означава по-бавен икономически растеж, по-високи данъци, намаляваща продуктивност и огромен натиск върху Националната здравна служба (NHS) и социалната система.

Други развити нации като Япония и Германия също се изправят пред подобни демографски бомби със закъснител, но Обединеното кралство има по-голям проблем. Нивото на раждаемост от 1.6 деца на жена е едно от най-ниските в Европа. Ниската раждаемост в съчетание с увеличаващата се продължителност на живота означава, че съотношението на зависимите възрастни към данъкоплатците ще остане небалансирано за дълго време. Някои твърдят, че увеличената имиграция може да помогне за смекчаване на това, и наистина имиграцията е предотвратявала демографския упадък в Обединеното кралство досега. Въпреки това, високите нива на имиграция са политически спорни, а работната сила, която се внася, обикновено е по-нискоквалифицирана от работниците, които заменя. Обединеното кралство не може да избяга от този демографски капан, което ще направи изключително трудно да остане икономически конкурентоспособно през следващите десетилетия.

Дори преди 2020 г., основни обществени услуги в Обединеното кралство показваха признаци на пропукване под огромния натиск. Рекордни забавяния, недостиг на персонал и остаряло оборудване. В началото на 2023г. оценките сочат, че само националното здравно осигуряване страда от недостиг на 100 000 работници на пълно работно време. Демографската бомба ще увеличава натиска върху капацитета на персонала във всички сектори. Високите данъчни ставки допринасят за изтичането на мозъци, тъй като най-добрите и най-ярките в нацията се придвижват към данъчни убежища като Лисабон и Дубай. Обединеното кралство наблюдава стачки и протести от публични служители, включително медицински сестри, учители и транспортни работници, които искат по-високи заплати и по-добри условия на труд. Това са само трептения в сравнение със сеизмичните шокове, които ще настъпят през 2030-те години, ако не се предприемат драстични мерки.

Брекзит: Неспазени обещания

Когато британците гласуваха през 2016 г. за напускане на Европейския съюз, това беше представено като възможност за възвръщане на контрола върху законите, границите и парите. Въпреки това, реалността на отделянето от ЕС се оказа много, много по-сложна от очакваното. Позицията на Обединеното кралство в преговорите беше отслабена от вътрешни политически разделения, което доведе до години на несигурност и забавяния. Така например, продължителните преговори и политическият хаос създадоха четиригодишна празнина между търговската сделка, подписана с ЕС. През този период търговията на Обединеното кралство с Европа пострада значително. Според Националната статистическа служба, износът за ЕС спадна с над £20 милиарда през 2021 г. в сравнение с 2019 г.

Освен това, очакваните търговски сделки, които трябваше да компенсират загубата на търговия с ЕС, също се забавиха. До 2023 г. бяха сключени само няколко нови търговски споразумения, много от които просто продължаваха съществуващите споразумения с ЕС, вместо да създават нови възможности. Дългоочакваната търговска сделка със САЩ отне четири години да се реализира и беше по-благоприятна за американците. Освен това, Обединеното кралство трябваше да похарчи милиони за гранична инфраструктура и наемане на митнически служители, което навреди на сектора на услугите. Британските финансови фирми, които продават услуги в ЕС, бяха принудени да преместят части от операциите си в европейски страни, за да запазят достъпа до единния пазар.

Въпросът за шотландската независимост

Брекзит възобнови движението за независимост на Шотландия. Преобладаващото гласуване на Шотландия за оставане в ЕС (62% в полза на оставането) рязко контрастираше с общото решение на Обединеното кралство за напускане, подновявайки желанието за самоопределяне. Шотландската независимост, която преди се смяташе за решен въпрос след референдума през 2014 г., сега отново е на дневен ред. Демографията на Шотландия е по-млада, а тя притежава значителни природни ресурси, което прави независимостта все по-привлекателна опция. Ако Шотландия се отдели, останалото Обединено кралство ще се изправи пред сериозна икономическа и военна дестабилизация.

Потенциални пътища за възраждане

Въпреки тези предизвикателства, Обединеното кралство има потенциални пътища за възраждане. Британските острови дълго време са били бастион на стабилност и сигурност, подкрепени от географията си, специалните отношения със САЩ и силна военна съюзническа система. Северно море предлага възможности за енергийна независимост чрез офшорни вятърни ферми, улавяне на въглерод и производство на водород. Освен това, една уравновесена имиграционна политика може да привлече квалифицирани работници, които да подкрепят ключови сектори, решавайки някои демографски и икономически предизвикателства.


Интуицията, която някога задвижваше Индустриалната революция и преоформяше глобалните карти, все още може да надделее, но пътят напред е безспорно предизвикателен. Обединеното кралство се изправя пред значителни предизвикателства през следващото десетилетие на XXI век, включително демографски кризи, икономически и политически сътресения, както и последиците от Брекзит. Въпреки впечатляващото си историческо наследство и настоящата икономическа сила, бъдещето изглежда несигурно и мрачно. За да преодолее тези изпитания, страната трябва да прояви стратегическа прозорливост и решителност, като се възползва от възможностите за възстановяване, като развитието на енергийната независимост и прилагането на балансирана имиграционна политика. Само с такива мерки Обединеното кралство може да запази своята конкурентоспособност и стабилност в един все по-глобализиран и променлив свят.